fbpx

Ako získať kurz cez úrad práce v roku 2024 zadarmo?

Úrad práce umožňuje aj v roku 2024 získať bezplatne vzdelávanie a to nielen nezamestnaným ale aj mladým ľuďom, zamestnaním, mamičkám či študentom.

Podobné projekty fungovali aj v minulosti a boli veľmi obľúbené (napr.: projekt RE-PAS, Nestrať prácu – vzdelávaj sa). 

Cieľom týchto projektov je podporiť uchádzačov o zamestnanie v snahe nájsť si prácu prostredníctvom rekvalifikácie, a mladým ľuďom, zamestnaným, mamičkám na materskej či rodičovskej dovolenke zlepšiť postavenie na trhu práce.  

Podporované sú rôzne typy vzdelávania:

 • Technické kurzy
 • Ekonomické kurzy
 • Opatrovateľské kurzy
 • Špecializované PC kurzy
 • Jazykové kurzy
 • A iné rekvalifikácie

Ako postupovať pri vybavovaní?

 1. Najskôr si z ponuky vzdelávacích agentúr vyberte konkrétny kurz podľa vlastných potrieb a prihláste sa.
 2. Ak nie ste evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný je nutné sa následne zaevidovať na úrade práce ako tzv. Záujemca o vzdelávanie“.
 3. Evidovať sa môžete na ktoromkoľvek úrade práce bez ohľadu na Váš trvalý pobyt. Evidencia je rýchla, dobrovoľná a hocikedy môžete požiadať o vyradenie. Evidovaný môžete byť aj počas trvania zamestnania pričom Vám nevyplývajú žiadne povinnosti.
 4. Medzitým Vám vzdelávacia agentúra pripraví a pošle poštou formulár-žiadosť, ktorý si následne vyplníte osobným údajmi a podáte na úrad práce najneskôr 30 dní pred začiatkom kurzu.
 5. Úrad práce Vašu žiadosť posúdi a rozhodne či Vám kurz zaplatí alebo nie. Ak Vám úrad práce kurz zaplatí nastupujete na kurz.
 6. Po úspešnom ukončení kurzu Vám vzdelávacia agentúra vystaví certifikát a dokumenty, ktoré odovzdáte na úrad práce, ktorý následne zaplatí agentúre.

Ako si vybrať ten správny kurz?

Dobre si zvážte oblasť, v ktorej sa chcete vzdelávať

Prostredníctvom tohto projektu Vám úrad práce môže preplatiť maximálne dva kurzy, pričom už pri druhej žiadosti uprednostňuje vzdelávanie, ktoré nadväzuje na oblasť predošlého kurz.

Nie je kurz ako kurz

Vzdelávacie agentúry ponúkajú názvom síce rovnaké kurzy (hoc aj akreditované), ale tie sa môžu výrazne líšiť napr. obsahom a kvalitou výučby, počtom hodín, praxou, podporou a pod. Zvážte preto všetky parametre. Dobrým vodítkom môže aj byť počet recenzií od absolventov na google, facebooku a pod.

Pozor na dĺžku vzdelávania

V ponuke agentúr nájdete aj mnoho krátkych kurzov, kde Vás chcú za pár týždňov pripraviť na samostatnú prácu alebo tzv. rýchlokurzov, kde je výuka nahustená tak, že Vám pôjde hlava vybuchnúť. Budete mať síce certifikát, ale v reálnej práci to už nemusí obstáť. Majte na pamäti, že každé vzdelávanie, hlavne keď je to pre Vás nová oblasť niečo trvá. Elektrotechnikom sa nestanete za mesiac alebo účtovníkom za dva.

Online alebo prezenčne

Úrad práce Vám môže preplatiť online alebo aj prezenčný kurzu. Každá forma má svoje výhody a nevýhody. Niekto preferuje prezenčnú formu preto, že chce byť v kolektíve a lepšie sa mu sústredí. Niekto zas nechce strácať čas cestovaním a uprednostní online formu, kde je výhodou, že väčšinou je z výučby vyhotovený záznam, ktorý si môže pozrieť aj viackrát. Kvalita online formy v poslednych rokoch výrazne pokročila, preto online vzdelávanie v oblastiach kde je to samozrejme možné je novým efektívnym trendom. 


Veríme, že využijete túto jedinečnú príležitosť a posuniete svoju kariéru vpred 🙂

My sme MIDARO

Pomáhame ľuďom stať sa dobrými účtovníkmi. Poď ku nám do MIDARA a staň sa JUNIOR účtovníčkou. Ponúkame ti komplexné ročné vzdelávanie vhodné aj pre úplných začiatočníkov 

Info a termíny